fbpx

Kolejka przy kasie… Jak mogę to wykorzystać w moim sklepie?

Wg. badania Mastercard, blisko połowa polskich konsumentów uważa, że kolejki do kas to najbardziej frustrujący element codziennych zakupów. Jestem wśród nich.

Jednak jakiś czas temu zadałem sobie pytanie, czy właściciel sklepu może na tym skorzystać i sprawić, że jego sklep jakoś się wyróżni, będzie bardziej lubiany?

Jak podaje Mastercard, aż 71 proc. klientów jest niezadowolonych z powodu kolejek, a dla 47 proc. jest to najbardziej frustrujący element zakupów, głównie ze względu na stratę czasu. Podczas większych zakupów według ankietowanych czas oczekiwania wynosi średnio 18 minut.

Staniu w kolejce towarzyszą negatywne emocje – oprócz poczucia wspomnianej już straty czasu (29%), najczęściej są to zniecierpliwienie (35%, częściej u osób starszych) oraz znudzenie (25%, częściej u osób młodych). Ankietowanych frustrują też nieuprzejmi (26%) i powolni kasjerzy (25%).

Z kolei Właściciele sklepów, którzy potrafią rozwiązać problem kolejek, mogą zyskać dodatkowych klientów i przychody. 71% ankietowanych w badaniu Mastercard przyznaje, że nie wróciłoby do sklepu po produkt, jeśli wiązałoby się to ze staniem od nowa w kolejce.

Już niemal co drugiemu konsumentowi (46%) zdarzyło się też w ogóle zrezygnować z zakupów, widząc zbyt długie kolejki do kas.

Płatności zbliżeniowe

Pierwszym rozwiązaniem na skrócenie kolejek są płatności zbliżeniowe, które są znacznie szybsze. Zdaniem 61 proc. kolejki byłyby krótsze, gdyby wszyscy płacili bezgotówkowo.

Przykładamy kartę i zapłacone. Kasjer nie szuka reszty, nie prosi o drobne, nie rozmienia banknotów w innej kasie … Jest szybciej. Niestety ciągle nie jest to jeszcze standardem, a wystarczy terminal i dostęp do sieci Internet.

Można skorzystać choćby z programu Polska Bezgotówkowa i otrzymać terminal za 0 zł. Niestety jeszcze wielu klientów nie korzysta z PayPassa, czy Blika.

By przekonać konsumentów do korzystania z tego typu rozwiązań powinniśmy postawić na reklamę tych usług, w szczególności przy kasach. Niestety w wielu punktach sprzedaży brakuje informacji na ten temat.

Skanowanie produktów

Kolejne rozwiązanie to pozbycie się kas. Od jakiegoś czasu możemy korzystać z kas samoobsługowych, ale to jeszcze za mało. Bardziej skuteczne rozwiązanie to samodzielne skanowanie produktów przez klientów co funkcjonuje już od jakiegoś czasu np. w sieci Tesco.

Dla 38% konsumentów są one interesującym rozwiązaniem, ale tylko 20% jest zainteresowanych korzystaniem z tego rozwiązania. Widać to w sklepach – tam, gdzie skanery wprowadzono, nie cieszą się one tak dużym zainteresowaniem, że mogłoby to rozwiązać problem oczekiwania w kolejce.

W zasadzie trudno się temu dziwić, bo wciąż więcej osób korzysta z klasycznych kas, niż samoobsługowych.

Polecane produkty

Monitory reklamowe w kolejce

Kolejnym trendem są monitory reklamowe przy kasach. Ich głównym zadaniem jest umilenie czasu w kolejce. Realnie nie powoduje to zmniejszenie kolejek.

Zajęcie umysłu klienta czymś innym niż oczekiwanie, sprawia że odczuwają mniejszą stratę czasu. Zmniejszają kolejkę na poziomie podświadomym, a co za tym idzie, obniżają poziom negatywnych emocji z tym związanych.

Wg badania MillwardBrown, ekrany reklamowe przy kasach potrafią redukować subiektywną długość oczekiwania w kolejce o 40%.

W tym badaniu 64% Konsumentów twierdzi, że treści wyświetlane na ekranach sprawiają że “Czas nie dłuży się aż tak bardzo”. W tym celu monitory reklamowe są stosowane np. przez sieć Walmart w USA już od niemal 10 lat.

W Polsce z tego rozwiązania korzystają takie sieci jak Tesco, Carrefour, Piotr i Paweł, Intermarche. Przykładowy, całkowity koszt takiej instalacji dla 5 kas to około 6-8 tys. zł, monitory można także wynająć lub leasingować.

Przy okazji monitor reklamowy przy kasach staje się nośnikiem informacji, np. właściciel sklepu poprzez ekrany może zachęcać do płatności zbliżeniowych, reklamować markę własną, produkty sezonowe, wprowadzać promocje, przypominać o niedzielach handlowych.

(Tutaj możesz poczytać o kosztach, obsłudze, sprzedaży reklam: Monitory reklamowe w kolejce, ile to kosztuje?)

Podsumowując, kolejki do kasy to szansa dla właścicieli sklepów, na zdobycie przewagi nad konkurencją. Zachęcanie do płatności zbliżeniowych może usprawnić kolejkę, pod warunkiem że skutecznie zachęci do takich płatności.

Wprowadzenie kas samoobsługowych lub skanowania produktów, może częściowo rozładować kolejki. Monitory reklamowe mogą zająć umysł klienta i zostawić pozytywne wrażenie. Jeżeli masz inne pomysły na zdobycie przewagi konkurencyjnej dzięki kolejkom przy kasach podziel się tym w komentarzu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !


LocalScreens Sp. z o.o.

Aleja Lotników Polskich 1, 21-045 Świdnik

NIP: 946-266-75-36

Dział sprzedaży

tel.: +48 512 619 436
e-mail: kontakt@localscreens.pl

Serwis

tel.: +48 530 577 699
e-mail: serwis@localscreens.pl

Finanse

tel.: +48 512 619 455
e-mail: finanse@localscreens.pl

              

    Przeczytaj także

    Dlaczego inwestycja w ekrany reklamowe się opłaca

    Dlaczego inwestycja w ekrany reklamowe się opłaca?

    Kiedy konkurencja na rynku jest coraz większa, firmy szukają nowatorskich sposobów na wyróżnienie się i przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Jednym z najbardziej efektywnych narzędzi, które zyskują na popularności, są ekrany reklamowe. Wykorzystując najnowsze technologie, takie jak Digital Signage, ekrany te…