fbpx

Ściany Videowall, czyli czym są ściany wideo

Doradzamy

Standardowe ekrany w technologii LCD osiągają rozmiary do 98”. Zdarzają się oczywiście matryce o wielkości 110” są to jednak ekrany bardziej pokazowe niż standardowy produkt do regularnej sprzedaży.

Co jednak, gdy chcemy osiągnąć obraz o większej przekątnej? Mamy w zasadzie 3 możliwości:

1. Projekcja wielkoformatowa
2. Panele diodowe LED
3. Ściany wideo LCD

„Outdoorowe” kino

Każda z tych technologii ma swoje możliwości i ograniczenia. Na początek skupmy się na projekcji wielkoformatowej. Jest to metoda, która może działać tylko i wyłącznie w warunkach zaciemnionych. Stosunek ceny do wielkości ekranu jest wyjątkowo korzystny oraz łatwy w aplikacji ponieważ całość instalacji składa się do ustawienia projektora lub zespołu projektorów w odpowiednim miejscu i wyświetlenie obrazu na dowolnej – nawet nieregularnej – powierzchni. Największa zaleta takiej metody to bezkonkurencyjna wielkość obrazu. Nie zmienia to jednak faktu, że same projektory są bardzo kosztowne, a wykorzystuje się jedynie do okazjonalnych „eventowych” zastosowań. Poniżej przykłady użycia projektorów.

LED

Kolejny sposób to wykorzystanie ekranów składających się z paneli diodowych. Jest to bardzo wydajna i coraz bardziej popularna technologia. Zapewnia bardzo wysoką jasność dzięki temu może być stosowana nawet w warunkach wysokiego oświetlenia. Najczęściej instalowana na stadionach i ulicach ponieważ specjalne wersje paneli są odporne na warunki atmosferyczne tj deszcz, promienie UV. Dzisiejsza technologia LED pozwala tworzyć ściany o różnych kształtach i zakrzywieniach. Oczywiście i ta technologia ma swoje wady, nawet jeżeli LED kojarzy nam się z oszczędnością i ekologią to niestety jest to dość energochłonny sposób prezentacji treści. Instalując Telebimy LED na ruchliwych ulicach musimy się także liczyć z ich regularnym czyszczeniem.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ostatni sposób to tzw. VideoWall czyli ściana złożona z kilku ekranów LCD. Jest to technologia stosowana wewnątrz obiektów, zarówno jako nośnik reklamowy jak i zespół ekranów w centralach/terminalach komunikacyjnych. Zaletą tej technologii jest niewątpliwie wysoka rozdzielczość. Wszystkie ekrany przystosowane do ścian video wyświetlają obraz w rozdzielczości FullHD, jak łatwo sobie wyobrazić videowall stworzony z 4 takich monitorów osiąga rozdzielczość 4k. Minusem tego rozwiązania mogą być dla niektórych klientów ramki dzielące poszczególne ekrany. Producenci monitorów starają się jednak niwelować tę cechę stosując w swoich panelach bardzo cienkie obudowy (1,8mm). Nieopłacalne też staje się tworzenie zestawów powyżej kilkudziesięciu monitorów. Jednak jeżeli potrzebujemy wygenerować obraz o wielkości np. 3x4m, który będzie widoczny z bliska będzie to lepszy wybór niż panele LED.

Polecane produkty

Jak To działa?

Istnieją 3 najbardziej popularne sposoby na tworzenie ścian video. Jedną z nich jest połączenie ekranów reklamowych metodą DaisyChain, która polega na szeregowym łączeniu kablem Displayport każdego ekranu. Na początku łańcucha znajduje się player wyposażony w oprogramowanie Digital Signage. Jest to bardzo proste i relatywnie tanie rozwiązanie.

2 sposób to użycie Splitera Video (najczęściej stosuje się interfejs HDMI). Taka konfiguracja polega na podłączeniu playera do splitera, a następnie podłączenie do niego każdego ekranu osobnym kablem. Jest to metoda, w której łączymy monitory nie mające gniazd Displayport.

Ostatni sposób to podłączenie do każdego monitora osobnego playera (4 ekrany-4 playery). Muszą to być specjalne komputery, obsługujące odpowiednie oprogramowanie, które synchronizuje każde urządzenie tak aby obraz był spójny. Jest to relatywnie drogie ale zarazem najbardziej zaawansowane rozwiązanie pozwalające tworzyć ściany o skomplikowanych konstrukcjach.

Podsumowanie

Ściany video mogą przybierać rozmaite kształty i osiągać różne wielkości. Mimo dużej popularności paneli LED oraz ich niewątpliwych zalet, konstrukcje oparte na zespołach monitorów LCD mogą w wielu przypadkach okazać się najlepsze. Jeżeli jednak potrzebujesz stworzyć wielkoformatowy obraz typu outdoor – LED będzie doskonałym wyborem. Zanim podejmiesz decyzję o inwestycji w daną technologię skontaktuj się z naszym specjalistą, który z pewnością pomoże wybrać odpowiednią metodę.

Przeczytaj także

Dlaczego inwestycja w ekrany reklamowe się opłaca

Dlaczego inwestycja w ekrany reklamowe się opłaca?

Kiedy konkurencja na rynku jest coraz większa, firmy szukają nowatorskich sposobów na wyróżnienie się i przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Jednym z najbardziej efektywnych narzędzi, które zyskują na popularności, są ekrany reklamowe. Wykorzystując najnowsze technologie, takie jak Digital Signage, ekrany te…