fbpx

Czym są ekrany LED?

Light – emmiting – diodes, to rozwinięcie skrótu LED, który odnosi się do sposobu działania tego ekranu. Zasadniczo diody LED przekształcają energię elektryczną bezpośrednio w światło, co różni się od tradycyjnego oświetlenia żarowego, które wykorzystuje energię cieplną do generowania światła, co zwykle powoduje znaczne straty energii poprzez utratę ciepła. Dla porównania technologia LED jest często określana jako „technologia zimnego światła”, ze względu na mniejszą moc cieplną diod LED oraz fakt, że gdy dioda jest wyłączona nie produkuje praktycznie wcale ciepła. Jest to świetna cecha z perspektywy 

Jak działają ekrany LED?

Wyświetlacz LED składa się z wielu blisko rozmieszczonych diod LED. Zmieniając jasność każdej diody, wspólnie tworzą obraz na wyświetlaczu. Aby stworzyć jasny kolorowy obraz, stosuje się do zasad syntezy addytywnej (additive colour mixing), w którym nowe barwy są tworzone przez mieszanie światła w różnych kolorach. Wyświetlacz LED składa się z czerwonych, zielonych i niebieskich diod LED zamontowanych na stałe. Te trzy kolory łączą się, tworząc piksel. Dostosowując intensywność diod, można tworzyć miliardy kolorów. Kiedy patrzysz na ekran LED z pewnej odległości, szereg kolorowych pikseli jest postrzegany jako obraz.

Co oznacza Pixel Pitch w wyświetlaczach LED?

Pixel pitch (rozstaw pikseli) opisuje gęstość pikseli na wyświetlaczu LED i odnosi się do rozdzielczości. Rozstaw piksela to odległość w milimetrach od środka piksela do środka sąsiedniego piksela. Ponieważ rozstaw pikseli wskazuje ilość miejsca między dwoma pikselami, mniejszy wskaźnik tego parametru oznacza, że ​​jest mniej pustej przestrzeni między pikselami. Odpowiada to większej gęstości pikseli i lepszej rozdzielczości ekranu.

Czy pixel pitch jest istotnym wskaźnikiem w ekranach LED?

Rozstaw pikseli jest ważny, ponieważ wpływa na optymalną odległość oglądania wyświetlacza. Obraz uzyskuje gładsze krawędzie i dokładniejsze szczegóły przy niższych wartościach gęstości pikseli. Dzięki temu widz może stanąć bliżej ekranu i cieszyć się wyraźnym obrazem bez rozpraszania uwagi poszczególnymi pikselami. Przy określaniu odległości oglądania i rozstawu pikseli praktyczna zasada jest taka, że ​​mniejszy rozstaw pikseli pozwala na bliższą odległość oglądania. I odwrotnie, wyższy skok pikseli wydłuża minimalną odległość oglądania. Tak więc ekran 1,2 mm będzie miał znacznie wyższą rozdzielczość i bliższą optymalną odległość oglądania niż 16 mm. Pixel pitch jest więc istotnym wskaźnikiem w ekranach LED.

Przeczytaj także

Dlaczego inwestycja w ekrany reklamowe się opłaca

Dlaczego inwestycja w ekrany reklamowe się opłaca?

Kiedy konkurencja na rynku jest coraz większa, firmy szukają nowatorskich sposobów na wyróżnienie się i przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Jednym z najbardziej efektywnych narzędzi, które zyskują na popularności, są ekrany reklamowe. Wykorzystując najnowsze technologie, takie jak Digital Signage, ekrany te…