fbpx

Czy zastanawiałeś się nad zwykłym telewizorem do zadań reklamowych? Sprawdź czy warto.

Polecane

Zdaje się, że większość ekranów wygląda tak samo – są płaskie, mają wyświetlacz o proporcjach 16:9, rozdzielczość Full HD (1080p), czarną ramkę oraz wiele wejść – istnieje jednak znacząca różnica między monitorami przemysłowymi (public display), a ekranami konsumenckimi, które możemy zakupić w każdym markecie RTV/AGD.

Monitory Profesjonalne

Ekrany przemysłowe są zbudowane, w taki sposób, aby wytrzymać wielogodzinną pracę w trudnych warunkach (temperatura, wilgoć).

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem osiedlowego sklepu czy supermarketu, oczekujesz, aby Twoje monitory wyświetlały ofertę bez przestojów oraz nie angażowały pracownika sklepu w ich obsługę.

Oczywiście możesz pokusić się o zakup niedrogiego telewizora dla swojego sklepu, ale jak zawsze w takich przypadkach istnieje powód, dla którego firmy używają narzędzi w wersjach profesjonalnych, a nie konsumenckich. Monitor reklamowy w Twoim sklepie nie powinien być wyjątkiem.

Abonament radiowo-telewizyjny

Kupując standardowy TV do swojego sklepu musimy wziąć pod uwagę obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Każdy telewizor jest wyposażony w tuner DVB, który umożliwia odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Wg. ustawy o opłatach abonamentowych samo posiadanie posiadanie takiego odbiornika zobowiązuje do uiszczenia opłaty. Biorąc pod uwagę, że ekran reklamowy ma być widoczny dla jak największej ilości osób, jest duże prawdopodobieństwo że stanie się obiektem kontroli, a co za tym idzie opłat.

Żywotność, tryb pracy

Każdy sklep działa przynajmniej 12-14 godzin dziennie. Na taki czas pracy nie jest przygotowany żaden zwykły TV. Zatem jak to się dzieje, że 2 ekrany z matrycami wykonanymi w tej samej technologii (LCD) tak bardzo się różnią?

Wynika to przede wszystkim z jakości zastosowanych materiałów oraz innej budowy elektroniki i otaczającej ją komponentów, odpowiadających za chłodzenie czy zabezpieczenie przed wypalaniem.

Poniżej znajduje się fotografia zwykłego domowego LCD oraz przemysłowego LCD. Różnica jest zauważalna nawet dla laika.

1. LCD Konsumencki

2. LCD Profesjonalny

Na powyższym przykładzie można zauważyć, że LCD profesjonalny posiada wentylatory oraz 3 większe radiatory. Natomiast zwykły telewizor nie jest wyposażony w efektywne systemy chłodzenia, nie posiada wentylatorów, posiada jedynie 2 małe radiatory.

Po 14 godzinach pracy dziennie, zwykły telewizor po kilku miesiącach nie będzie spełniał swojej roli, tj. obraz będzie blady i mało widoczny lub TV ulegnie całkowitej awarii.

Gwarancja

Kolejną istotną cechą monitorów przemysłowych jest gwarancja producenta, która wynosi od 3-5 lat. W przypadku standardowego TV gwarancja obejmuje 2 lata.

Co ważne, jeżeli użyjesz zwykłego TV do zastosowań profesjonalnych (12-24h wyświetlania dziennie) to nawet w przypadku usterki obejmującej czas gwarancji nie zostanie ona uwzględniona.

Wynika to z zapisu umieszczonego w każdej instrukcji obsługi telewizora konsumenckiego. Serwis po otrzymaniu wadliwego sprzętu uruchamia specjalny tryb, w którym notowane są wszelkie informacje na temat sprzętu, oraz historii jego użytkowania (ilość włączeń/wyłączeń, godziny pracy).

Obsługa

A właściwie jej brak. Profesjonalny monitor reklamowy – z punktu widzenia sprzętowego – raz ustawiony, nie powinien absorbować czasu żadnego z pracowników sklepu. Wbudowany system harmonogramów automatycznie steruje godziną włączenia/wyłączenia monitora.

Standardowe TV w większości przypadków mają jedynie wyłącznik czasowy, który trzeba za każdym razem ustawiać po wyłączeniu ekranu. Wiele amatorskich instalacji opartych na TV wymaga więc ręcznego uruchomienia ekranu przez pracownika sklepu.

O ile w początkowej fazie funkcjonowania takiej instalacji, pozornie system działa, to z czasem pracownicy zaczynają ignorować powierzone im zadanie, a TV, który ma pokazywać naszą ofertę staje się czarnym prostokątem.

Podsumowując, działanie ekranu zostawmy samemu ekranowi, a pracownikom sklepu zadania, które nie mogą obejść się bez ich udziału.

Polecane produkty

Jasność, kąty widzenia

Czy jest jakaś różnica w jakości wyświetlanego obrazu między TV, a public display? Teoretycznie nie.

Można pokusić się o stwierdzenie, że referencyjne modele TV będą lepiej wyświetlały dany obraz niż monitory profesjonalne. Tu jednak kryją się 2 pułapki.

Pierwszą z nich jest jasność wyświetlacza. W sklepie mamy do czynienia z zupełnie innym oświetleniem (300-500 lx) niż w domu (200 lx). Przypomnij sobie moment, w którym na Twój TV pada słońce, w takiej sytuacji praktycznie już nic na nim nie widać.

Podobnie jest w sklepie, silne światło otaczające ekran uniemożliwi dobrą widoczność treści na zwykłym TV. Zupełnie inaczej będzie w przypadku profesjonalnego monitora, który generuje o wiele większą jasność, dzięki czemu nie zostanie „przysłonięty” oświetleniem sklepowym.

Drugą pułapką jest parametr kątów widzenia. Telewizor standardowo oglądamy na wprost, z tego też względu w TV instaluje się matryce VA, które posiadają lepszą reprodukcję czerni kosztem kątów widzenia.

Monitor w supermarkecie powinien być widoczny z każdej perspektywy, dlatego stosuje się w nich matryce IPS pozwalające na bezstratną widoczność nawet z kąta 178 stopni przy zachowaniu parametru czerni na satysfakcjonującym poziomie.

Oczywiście znajdziemy także TV z matrycami IPS, ale będą to modele droższe co w konsekwencji sprawi, że i tak lepiej zainwestować w profesjonalny monitor z całą gamą pozostałych zalet.

1. Zwykły Telewizor

2. Profesjonalny monitor reklamowy

Decyzja należy do Ciebie

Nie da się ukryć, że elektronika użytkowa (w tym TV) staje się coraz tańsza, co może motywować niezorientowaną osobę do zakupu telewizora do celów profesjonalnych. W pewnym sensie jest to zrozumiałe, ponieważ jeżeli przedmiot A i B wydaje się identyczny to po co płacić więcej za któryś z nich.

Dopiero po wgłębieniu się w walory użytkowe widzimy, dlaczego profesjonalny ekran jest droższy. W wyniku funkcjonalności, które przekładają się na skuteczność ekranu reklamowego, bezobsługowość i o wiele większą żywotność, profesjonalny monitor okaże się relatywnie tańszym rozwiązaniem.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !


LocalScreens Sp. z o.o.

Aleja Lotników Polskich 1, 21-045 Świdnik

NIP: 946-266-75-36

Dział sprzedaży

tel.: +48 512 619 436
e-mail: kontakt@localscreens.pl

Serwis

tel.: +48 530 577 699
e-mail: serwis@localscreens.pl

Finanse

tel.: +48 512 619 455
e-mail: finanse@localscreens.pl

              

    Przeczytaj także

    Dlaczego inwestycja w ekrany reklamowe się opłaca

    Dlaczego inwestycja w ekrany reklamowe się opłaca?

    Kiedy konkurencja na rynku jest coraz większa, firmy szukają nowatorskich sposobów na wyróżnienie się i przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Jednym z najbardziej efektywnych narzędzi, które zyskują na popularności, są ekrany reklamowe. Wykorzystując najnowsze technologie, takie jak Digital Signage, ekrany te…